Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga banaka na tržištu novca u Republici Srbiji". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
ULOGA BANAKA NA TRŽIŠTU NOVCA
U REPUBLICI SRBIJI
1. TRŽIŠTE NOVCA
1.1. Pojam tržišta novca
Mesto na kome se susreću ponuda i tražnja za kratkoročnim finansijskim instrumentima jeste tržište novca - jedan od najvažnijih segmenata finansijskog tržišta.
Kratkoročni finansijski instrumenti su oni instrumenti koji dospevaju u roku do jedne godine i još se nazivaju instrumenti tržišta novca.
Najpre moramo napraviti razliku izmedju tržišta novca i novčanog tržišta. Novčano tržište se sastoji iz sledećih tržišta:
1. kreditno tržište (tržište kratkoročnih kredita)
2. eskontovano tržište (otkup menice pre roka dospeća)
3. lombardno tržište (trgovanje lombardnim kreditima)
4. primarno tržište kratkoročnih hartija od vrednosti
5. sekundarno tržište kratkoročnih hartija od vrednosti
6. devizno tržište (trgovanje devizama i utvrdjivanje deviznog kursa)
7. tržište žiralnog novca (trgovanje depozitnim i žiralnim novcem)
Tržište novca je uži pojam od novčanog tržišta – to je prostor u odredjenom vremenu po kome se trguje po unapred utvrdjenim pravilima. Ciljevi ovog tržišta su:
1. omogućavanje nesmetanog odvijanja aktivnosti svih učesnika
2. obezbedjuje kratkoročne izvore sredstava za likvidnost
3. ostvarivanje ciljeva monetarne i kreditne politike
4. dopunski izvori prihoda se ostvaruju na njemu
5. zaštita od rizika
Tržište novca ima jasna i jednoobrazna pravila na kome se posluje na jedinstven način. Ono je internacionalno, što se ogleda u pridržavanju pravila koja su medjunarodno prihvaćena. Na njemu se posluje po pravilima tržišnih zakona, fer i korektno. Na tržištu novca se vodi računa o visokoj efikasnosti, tačnosti, preciznosti, ali tu vlada i visoka finansijska disciplina koja je posledica vrlo strogih i oštrih sankcija za prekršaje.
Tri najvažnije kategorije učesnika na ovim tržištima su:
• Centralna banka
• depozitne finansijske institucije
• posredničke i druge finansijske organizacije
Predmet rada tržišta novca je trgovina novcem, odnosno kupovina i prodaja kratkoročnih novčanih sredstava i hartija od vrednosti. Ponuda na tržištu novca i kratkoročnih hartija od vrednosti formira se od strane svih vlasnika ovih efekata koje žele da ostvare neka prava koja proizilaze iz vlasništva nad njima, dok tražnju formiraju subjekti koji raspolažu slobodnim novčanim sredstvima koji žele da u vidu određenih plasmana novca u kratkoročne hartije od vrednosti ostvare određenu dobit koja je iznad kamatne stope koju bi ostvarili da ova sredstva ulože na štednju kod poslovnih banaka.
Na tržištu novca se obavljaju sledeći poslovi:
1. Poslovi oko dnevnog novca – call money – to su promptne transakcije gde se trguje dnevnim viškovima žiralnog novca odnosno viškovima likvidnih sredstava. Trgovina žiralnim novcem se obavlja preko brokera i dilera. Kontakti potencijalnih učesnika se ostvaruju putem telefona ili posebnih kompjuterskih programa. Slanje dokumentacije i knjiženje u računovodstvu se obavlja kasnije. Najvažniji dokument koji se ovde javlja je zaključnica, a sastavlja se na osnovu naloga za kupoprodaju, specifikacije i tiketa.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!